تلفن سانترال

تلفن سانترال سازمانی

تلفن مرکزی (Central Phone)

به علت پاره ای از مسایل از قبیل محدودیت در واگذاری خطوط ازاد تلفن از طرف شرکتهای مخابرات ملاحظات اقتصادی یا برخی شرایط خاص از جمله مسایل امنیتی استفاده از تلفن سانترال اجتناب ناپذیر به نظر میرسد.
در یک سیستم سانترال تعداد ی خط ازاد در پورت ورودی به تعداد بیشتری خط داخلی در پورت خروجی تبدیل می شود که این امر می تواند سازوکاری برای بهینه سازی استفاده از خطوط تلفن خصوصا در نقاط شلوغ شهر یا مراکز امنیتی به وجود اورد .
به عنوان مثال یک خوابگاه ۲۰ اتاقه را در نظر بگیرید با استفاده از این سیستم می توان با یک خط یا بیشتر به تمامی اتاق ها سرویس داد .
مثلا از یک خط برای ۴ اتاق استفاده کرد و این خط را به این ۴ اتاق وصل کرد البته باید در نظر داشت که هر لحظه فقط وفقط یک اتاق می تواند به خط اصلی و ورودی وصل گردد.
هدف از این پروژه طراحی یک سیستم تلفن سانترال یک به ده می باشد که با استفاده از ان می توان از یک خط ورودی برای ارتباط با ده خط داخلی استفاده نمود.
در این سیستم داخلی های مورد نظر فاقد ولتاژ DC خط می باشند و فقط از ولتاژ زنگ برای به صدا در اوردن زنگ اخبار تلفن استفاده می گردد.
همچنین در این سیستم چون سیستم داخلی مجزا از شبکه مخابرات می باشد لذا باید برای داخلی مورد نظر زنگ فرستاده شود و بر این اساس باید خودمان ولتاژ زنگ را برای استفاده کنندگان داخلی تولید و مهیا سازیم.
در نهایت با ایجاد شرایط مطلوب خط ورودی واصلی را به خط داخلی منتقل سازیم که نحوه ایجاد این شرایط و توضیحات ان ذکر خواهد شد.
شایان ذکر است که پروژه سانترال یک پروژه گسترده و با استعدادی است و می توان امکانات مطلوب و زیادی را بدان افزود.
لذا این پروژه اساس و چگونگی کارکرد یک سیستم سانترال را ارایه میدهد و می تواند مبنای کار پروژه های کاملتر و مطلوبتر قرار گیرد.
با افزایش جمیعت در مراکز پر تردد شهر و در نتیجه افزایش تقاضای خط تلفن همین طور نا ممکن بودن تعویض و گسترش شبکه کابل ها در این مناطق باید به فکر چاره بود .
استفاده از وسیله ای بنام RU یکی از راهکارهایی است که شرکت های مخابرات برای رفع این مشکل پیشنهاد می کنند.
این وسیله از یک طرف در شرکت مخابرات و از طرف دیگر در نزدیکترین پست به کاربران نصب می شود و امکان انتقال چند خط از طریق یک زوج سیم را برقرار می کند اما باز هم جوابگوی ترافیک بالای خطوط نخواهد بود.
استفاده از مراکز تلفن سانترال راه پیشنهادی دیگری است که هم از نظر هزینه بسیار مناسب و مقرون به صرفه است و هم از نظر فنی قابل اعتماد می باشد.

مثا ل خوابگاه را در نظر بگیرید:
خوابگاهی مشتمل بر ۲۰۰ اتاق است تقاضای ۲۰۰ خط ازاد تلفن از شرکت مخابرات امکان پذیر نخواهد بود.حتی اگر دریافت این خطوط هم میسر باشد باز هم این کار منطقی به نظر نمی رسد زیرا حتی در یک زمان مشخص در پر ترافیک ترین ساعات روز تعداد خطوط در حال مکالمه به ۴۰ خط هم نمیرسد.
این مثال روشن می کند که برای چنین مکانی ۴۰ خط ازاد تمام نیاز ما را براورده می سازد بنابرین باید به طراحی یک سیستم سانترال ۴۰ به ۲۰۰ پرداخت.
هر کاربری که با این سیستم تماس می گیرد باید به محض اشغال شدن خط یا شنیدن پیغام شماره داخلی خود را وارد کند .سیستم پس از اشکار سازی و رمز گشایی کد های DTMF یکی از خطوط اصلی را به داخلی مورد نظر وصل و مکالمه را برقرار می کند.
در یک سیستم سانترال تلفن تعدادی خط تلفن در پورت ورودی قرار می گیرند وبا یک نسبت منطقی به پورت های خروجی تبدیل می شوند.این خود اهمیت استفاده از چنین سیستمی را اشکار می سازد.
به همین دلیل است که توانا ییهای بسیار یک سیستم سانترال ان را به انتخابی بی رقیب در بسیاری از مکانها از جمله ادارات ودانشگاه ها و…تبدیل کرده است.

۲-۲ویژگی های یک سیستم تلفن سانترال
سیستم تلفن سانترال یک پروژه گسترده می باشد و می توان ویژگی های گوناگونی را برای ان در نظر گرفت.
در این بخش به چند مورد از مهمترین عوامل دخیل در فرایند طراحی یک سیستم تلفن سانترال می پردازیم.
۱)شبانه روزی و بی نیاز از اپراتور است.
۲)از نظر سخت افزار بهینه و از نظر هزینه مقرون به صرفه است.
۳)می توان توسط کامپیوتر وضیعت لحظه به لحظه شبکه را مانیتور نمود.
۴)امنیت شبکه به راحتی فراهم و در دسترس است.
۵)امکان شماره گیری و برقراری ارتباط با خارج از سیستم وجود دارد.
۶)می توان برقراری تماس های داخلی را ممکن نمود.
۲-۳شرح کلی پروژه سانترال
همانطور که گفته شد سانترال یک پروژه گسترده می باشد.
در این پروژه قصد داریم به طراحی یک سیستم سانترال ساده بپردازیم که می تواند مبنای هر پروژه کاملتری در این زمینه باشد.
این پروژه مربوط به طراحی یک سیستم تلفن سانترال ۱به ۱۰است در این مدار از پیغام و تن روی خط استفاده نشده است.این امکانات را می توان به سادگی به پروژه اضافه نمود.REMOTE IP
این سیستم دارای یک خط ازاد در پورت ورودی و۱۰ خط داخلی است.هر کاربری که بخواهد با یکی از این ۱۰ خط داخلی تماس بگیرد ابتدا باید پس از شماره گیری به محض اشغال شدن خط یکی از اعداد ۱ تا ۱۰ روی کی پد تلفن را وارد نماید این اعداد متناظر با داخلی های مورد نظر می باشد.
پس از وارد کردن عدد مربوطه از روی گوشی تلفن باید منتظر بماند تا تماس برقرار گردد در این سیستم هر گاه یکی از کاربران داخلی خط را اشغال کند خط برای تمام کاربران داخلی دیگر اشغال خواهد بود .
این ویژگی هر سیستم سانترال ۱به n است.
همواره برقراری نسبتی معقول بین پورت های ورودی وخروجی با توجه به نوع کاربرد ضروری است.
یک سیستم سانترال این چنینی ساده ترین سیستم به شمار می رود.
این سیستم یک طرفه است و کاربرد امنیتی دارد چرا که امکان تماس با دنیای خارج وجود نخواهد داشت اما در سیستم سانترال ۲ طرفه هر کاربر داخلی به خط ازاد دستر سی خواهد داشت و می تواند با خارج از سیستم تماس گیرد.
بدین گونه که ابتدا کاربر داخلی گوشی خود را بر می دارد سپس خط ورودی از لحاظ ازاد یا اشغال بودن چک می شود اگر خط ورودی ازاد باشد انگاه خط ورودی به داخلی مذکور رله می شود و ارتباط با دنیای خارج انجام می پذیرد و اگر خط مشغول باشد(از طریق حس ولتاژ DC حالت مشغول خط)یک بوق اشغال یا یک پیغام به داخلی مورد نظر ارسال می گردد و کاربر از این طریق پی به مشغول بودن خط می برد.
این پروژه از قسمت های متفاوتی تشکیل شده است که هر یک وظیفه خواصی بر عهده دارند و نمونه برداری لازم را برای قسمت مرکزی سیستم که کل سیستم را زیر نظر دارد فراهم می سازد این قسمت مرکزی یا کنترلر توسط میکرو کنترلری کارهای مربوطه را انجام میدهد .

 

نشانی شرکت

دفتر تهران
خیابان ستارخان، کوی کوثر سوم، پلاک ۲۶، واحد۱
تلفن: ۸-۶۶۵۷۱۷۸۷ ۲۱ ۹۸ +
فکس: ۶۶۵۷۰۲۶۴ ۲۱ ۹۸ +

دفتر کانادا | تلفن:۸۸۸۳۶۴۹۵ ۱۷۷+
دفتر دبی | تلفن :۵۰۸۵۸۰۲۵۵ ۹۷۱+
ایمیل: info[@]vayasoft.com

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت وایافرااندیش می باشد